media

Defne yaprağın sağlık açısından en önemli faydaları kullanıldığında vücutta detoks etkisi yaratır, bakteriyel enfeksiyonunu önler, diyabet hastalarında yara iyileşmesini hızlandırır.

Ayrıca solunum ilgili hastalıklarda hafifletme etkisi vardır.

Neden Defne Yaprağı?

Birçok bu tipte bitki yaprakları bulunmaktadır fakat özellikle defne yaprağına başvurulmasının başlıca sebebi: besin açısından zengin olması ve  diğer birçok yaprak, gerçek defne yaprağı gibi benzer bir görünüm ve aromaya sahip olmasına rağmen aynı besin içeriğine sahip değildir.

Bu bitki Akdeniz bölgesine özgü küçük bir ağaçtır. Defne ağaçları Akdeniz bölgesinde her yerde mevcuttur ancak değişen iklim dolayısıyla doğal olarak büyümeleri küçülmüştür. Bununla birlikte, bu yapraklar en az Roma dönemine kadar uzanan binlerce yıldır süre gelen mutfak ve tıbbi dünyanın bir parçası olmuştur.

Defne yapraklarının kullanımı, yapraklarını çorbalar da  ve güveçlere baharat haline getirilerek kullanılabilir ancak  bu yaprakların özleri çok sayıda tıbbi kullanıma sahiptir. Bu yapraklar aynı zamanda çeşitli cilt ve solunum koşulları için aromaterapi ve bitkisel tedavilerde popüler bir unsurdur.

Defne Yaprağının Sağlık Açısından Faydaları

1.Sindirim Geliştirmek

Defne yaprağı, gastrointestinal sistem üzerinde çok güçlü bir etkiye sahiptir. Hem  idrarın diüretik olarak uyarılmasında hem vücudun toksisitesini azaltır.Ayrıca toksik bir şey tüketildiğinde kusmayı (emetik olarak) uyarır.  Defne yapraklarında bulunan organik bileşikler,  irritabl bağırsak sendromunu (IBS) yatıştırmak ve çölyak hastalığının semptomlarını azaltmak için de çok etkilidir. Modern diyet kullanımı daha karmaşık proteinler tüketildiğinden sindirimi zor olabilir ama defne yaprağında bulunan benzersiz enzimler, verimli sindirim ve besin alımını kolaylaştırır.

2.Solunum Koşullarını Tedavi Edin

Defne yaprakları, biyolojik ve Farmasötik bültende yayınlanan bir araştırmaya göre güçlü anti bakteriyel özelliklere sahiptir. 

Defne yapraklarının uçucu yağı elde edildiğinde, bir merhem içerisinde  karıştırılabilir ve çeşitli solunum koşullarını hafifletmeye yardımcı olmak için göğse uygulanabilir. Bu aynı zamanda yapraklardan yapılmış bir Lapa ile de elde edilebilir. Göğsünüze dairesel hareketler yaparak yayın ve bir gece kalmasına izin verin. Aromaterapiye benzer bir etkiye sahiptir ve balgamı gevşetebilir ve doğal antibakteriyel kalitesi sayesinde solunum yollarında tehlikeli bakterileri ortadan kaldırabilir.

3.Saç Bakımı

Saç foliküllerinin sağlığını iyileştirmek ve kepeği ortadan kaldırmak istiyorsanız, dik şekilde defneyi suda bırakın ve şampuandan sonra kafa derinize masaj olarak uygulayın. İçindeki kimyasallar ve uçucu maddeler kuru cilt ve kepeği ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

4.Anti-inflamatuar aktivite

Defne yapraklarının en önemli avantajlarından biri, vücuttaki iltihaplanmayı azaltma kabiliyetidir. Bu, Fitoterapi araştırma dergisinde yayınlanan bir çalışma ile teyit edilir. Bu yapraklar, etkilenen bölgelere  uygulandığında iltihaplanmayı ve tahrişi hızla azaltabilen partenolid adı verilen benzersiz bir fitonutrient içermektedir; örneğin boğaz eklemleri veya artritten etkilenen alanlar. Bu etkiyi defne yaprağı baharatının normal tüketimi ile de elde edilebilirsiniz.

5.Kalp Sağlığını Korumak

Kafeik asit ve rutin, kalp sağlığımızı arttıran ve defne yapraklarında bulunan önemli organik bileşikler içermektedir. Rutin, kalpteki kılcal duvarları ve vücudun ekstremitelerini güçlendirirken, kafeik asit LDL veya kötü kolesterolü değerlerinde azaltmada yardımcı olabilir.

6.Kanseri Önleme

 Defne yapraklarındaki antioksidanlar ve organik bileşiklerin benzersiz kombinasyonu ile vücudu kansere neden olan nedenlerden biri olan serbest radikallerin etkilerinden korumaya yardımcı olur. Serbest radikaller, sağlıklı hücrelerin kanserli hücrelere dönüşmesine neden olabilir ve defne yaprakları bu aktiviteyi önlemede özellikle etkilidir.

7.Anksiyete Ve Stres Azaltmak

Linalool, genellikle kekik ve fesleğen ile ilişkilidir fakat defne yapraklarında da bulunmaktadır ve özellikle aromaterapide kullanıldığında vücuttaki stres hormonlarının seviyesini düşürmeye yardımcı olabilir.  Aşırı stres hormonları uzun süreli salgılanımında sağlık için tehlikeli olabilir, bu nedenle defne yaprakları sakinleşmenize ve yüksek kaygı anlarınızda bile rahat kalmanıza yardımcı olabilir.

8.Diyabet Yönetmek

Defne yaprakları, geliştirilmiş insülin reseptör fonksiyonu ve düzenlenmiş kan şekeri seviyeleri ile doğrudan bağlantılıdır. Diyabet gelişme riski olan hastalar için veya durumu önceden geliştirmiş olanlar için, defne yapraklarının düzenli tüketimi diyabetik atakların şansını önemli ölçüde düşürebilir.

  Yukarıda listelenen  sağlık açısındaki faydaları elde etmek için, defne ağacından türetilen gerçek bir defne yaprağı bulmanız esastır. Diğer çeşitleri tüketildiğinde toksik olabilir. Alerji açısından, defne yaprağı alerjik bir madde olarak yaygın  bilinmemektedir.Fakat vücutta alerji reaksiyonu gösterebilir.

Defne Yağı’nın Sağlık Açısından Faydaları

1.Kas Ağrısını Hafifletir

 Defne esansiyel yağı’nın kas ağrılarında rahatlatıcı bir etkisi vardır. Rahatlatma etkisini yıllardır kullanılmaktadır. Kanıtlanmış bir analjeziktir(ağrıyı dindiren ilaç).Defne yapraklarından elde edilen özlerin nötrofil (WBC türü) iltihaplı dokuya inhibe ettiği ve bu da daha fazla iltihaplanmayı önlediği düşünülmektedir.

2. Enfeksiyonu önler

 Bilim adamları antibiyotik özelliklerini keşfettikten sonra  defne esansiyel yağı, patojen bakterilerin büyümesini inhibe etmede son derece yararlı olduğunu gözlemlemişlerdir.

 3.Sinir ağrısını hafifletir

Nevralji, tahriş olmuş veya hasar görmüş bir sinir nedeniyle sinir kurslarında şiddetli ağrı ile karakterize edilen bir durumdur. Semptomlar, özellikle yüz veya kafada yanma ve bıçaklama hissi içerir.

Nevraljinin nedenleri enfeksiyon, hasar/basınçtan sinir, diyabet ve multipl skleroza kadar değişir.

Nevraljinin neden olduğu ağrı neredeyse şiddetli ve dayanılmaz. Bununla birlikte, defne yağı sinir ağrısını hafifletmeye yardımcı olur. Bir analjezik olarak, etkilenen bölgedeki ağrıyı azaltır. Aynı zamanda kan damarlarında daralmaya neden olur.Sinirler üzerindeki baskıyı giderir ve bu da yanma hissi ve ağrıdan anında rahatlama sağlar.

4.Sindirim Problemlerini Hafifletir

Baharat, aroması ve sindirimi uyarma kabiliyeti için gıdaya eklenir. Ayrıca  yaprak mükemmel bir meze olarak görebilirsiniz. Sindirim problemleri: enfeksiyonlar, malnütrisyon, iştah kaybı, aşırı yeme, sağlıksız yaşam tarzı, yetersiz safra salgısı gibi farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir.

Bu gibi durumlarda, defne yağı sindirim sistemini hafifletmeye yardımcı olur ve iştahı artırır. Uygun bir iştahtan sonra yiyecek tükettiğinizde besin asimilasyonunun kalitesi artar. Bu, sindirim problemlerinin çoğunu iyileştirir.

Geleneksel olarak defne yaprağı çayı, mide gazı rahatlatmak, ülser ağrısı, asit reflü ve mide ekşimesi gibi rahatsızlıklarda da tedavi etmek için kullanılmıştır.


Yorumlar: 0

Henüz yorum bulunmuyor

Cevap yazın

Gerekli alanlar.*